Nidzica na Pojezierzu Mazurskim nad Nidą
Annkes/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Spaceruj po urokliwych uliczkach, zanurz się w historii Nidzicy, dawniej znaną jako Nibork czy Neidenburg. Podziwiaj widoki, wędrując szlakiem wody Nidy.
REKLAMA
Tego szukamy w Nidzicy
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nidzica pogoda, praca Nidzica, Nidzica, gazeta Nidzica, zamek Nidzica, spotted Nidzica.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nidzicy, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Około 1268 r. zakonnicy Krzyżacy wznieszczyli drewnianą strażnicę na obszarze wcześniej zniszczonej osady pruskiej, tworząc przy niej osadę o nazwie Neidenburg. W późniejszym czasie zakonnicy wznieśli tam murowany zamek.
W 1381 r. miasto zostało oficjalnie założone na prawie chełmińskim przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Nidzica została otoczona murami obronnymi z fosą. W 1410 r. podczas kampanii Grunwaldzkiej miasto poddało się bez walki wojskom polsko-litewskim. Od 1444 r. Nidzica była częścią Związku Pruskiego, a po wojnie trzynastoletniej w 1466 r. pozostała w państwie krzyżackim. Od 1525 r. wchodziła w skład Prus Książęcych.
W kolejnych latach miasto rozwijało się, opierając głównie na produkcji gorzelni, browarów oraz rzemiośle kołodziejskim specjalizującym się w budowie sanek i niecek. Targi były organizowane koło ratusza. W XVII wieku Nidzica ucierpiała w wyniku wojen szwedzkich. W okresie I Rzeczypospolitej, aż do 1945 r. często używaną polską nazwą było Nibork, choć Nidzica również była stosowana.
30 marca 1664 r. całe miasto padło ofiarą wielkiego pożaru. W 1741 r. istniało 163 domy mieszkalne, w tym 67 murowanych. Dzięki sąsiedztwu z Polską zauważalna była polonizacja. W Nidzicy działali polscy kaznodzieje protestanccy, takich jak Jan Duchna i Jerzy Wasiański. W 1752 r. Nidzica stała się stolicą okręgu, a pod koniec XVIII wieku zasypano fosy i rozebrano mury obronne. Jednak zamek przetrwał, przeszedł remont w 1830 r.
Po nawiedzeniu miasta przez kolejny pożar w 1804 r. przeprowadzono proces odbudowy, który był jednocześnie związany z dalszą modernizacją układu urbanistycznego, obejmującą m.in. powiększenie rynku. W 1825 r. populacja wynosiła około 2,5 tysiąca mieszkańców, z których połowa była Polakami. Okres dobrobytu przypadł na ostatnią ćwierć XIX wieku, charakteryzując się wyraźnym wzrostem liczby mieszkańców i rozbudową nowoczesnej infrastruktury. W 1888 r. ustanowiono połączenie kolejowe z Olsztynem i Działdowem, a w 1900 r. z Wielbarkiem.
W początkowej fazie I wojny światowej Rosjanie wtargnęli do Nidzicy, paląc całe miasto 22 sierpnia 1914 r. Po ich wyparciu i niemieckim zwycięstwie pod Tannenbergiem natychmiast rozpoczęto odbudowę, finansowaną z zbiórek w całych Niemczech. W czasie plebiscytu w 1920 r. zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za zachowaniem dotychczasowej przynależności państwowej. Po przyłączeniu Działdowa do Polski Nidzica stała się niemieckim miastem przygranicznym. W 1939 r. liczba mieszkańców wynosiła 8,8 tysiąca.
II wojna światowa nie miała długotrwałego wpływu na wygląd Nidzicy, mimo że 2 września 1939 r. polskie lotnictwo spustoszyło okolice dworca kolejowego w odwetowym bombardowaniu. 5 października 1944 r. miało miejsce sowieckie bombardowanie. 20 stycznia 1945 r. miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną, a tym razem zniszczenia objęły aż 80% zabudowy, w tym zamek.
Po 1945 r. niemiecka ludność została wysiedlona, a ich miejsce stopniowo zaczęli zajmować osadnicy polscy i repatrianci z Kresów Wschodnich. Nidzica stała się siedzibą powiatu w województwie olsztyńskim. Odbudowano przemysł, w tym zakład mleczarski (1947), wytwórnię win i miodów (1958), oraz fabryki (po 1966). Od 1958 r. trwały prace rekonstrukcyjne zamku. Od 1999 r. Nidzica jest stolicą powiatu w województwie warmińsko-mazurskim.
Nie przegap
>>Dane statystyczne>>Fakty
>>Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE