Zderzenie volvo z łosiem na drodze ekspresowej S7
Ubarwienie sierści zwierzyny znacząco utrudnia zobaczenie jej z bezpiecznej odległości, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej. Nie lekceważmy znaku A18b „zwierzyna leśna”, zdejmijmy nogę z gazu, zachowajmy szczególną ostrożność oraz obserwujmy drogę i jej otoczenie. Takie działanie da nam większe szanse na prawidłową reakcję w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.
We wtorek (01.07.2025 r.) około godz. 3:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, dotyczące zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze ekspresowej S7 w pobliżu miejscowości Rączki. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 32-latek kierujący pojazdem osobowym marki Volvo, jadąc w kierunku Gdańska najechał w przebiegającego przez jezdnię łosia. Osoby podróżujące samochodem nie doznały obrażeń, natomiast zwierzę uczestniczące w zdarzeniu padło. Z uwagi na powstałe uszkodzenia, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny auta uczestniczącego w kolizji drogowej.
Co zrobić gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny?
-
Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.
-
Kolejnym krokiem będzie wezwanie Policji i przekazanie informacji o miejscu i okolicznościach zdarzenia.
-
Pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Ponadto, nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności podczas przejazdu drogami, które są otoczone lasami. Pamiętajmy, że zderzenie z dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne.