Sprawcy przemocy ponieśli surowe konsekwencje
Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie ofiary przemocy, ale również świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny. Czasem rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę.
We wtorek (13.05.2025 r.) nidziccy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie Nidzicy, gdzie doszło do awantury między synem i ojcem. Z ustaleń policjantów wynikało, że nietrzeźwy 36-latek stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojego ojca. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do jednostki Policji. Następnego dnia (14.05.2025 r.) dzielnicowa zastosowała wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, ale również zakaz zbliżania się i kontaktowania z ojcem przez najbliższe 14 dni.
Na początku maja br. (07.05.2025 r.) za stosowanie przemocy wobec osoby najbliższej do aresztu trafił 56-letni mieszkaniec gminy Więckowo. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu znęcał się psychicznie nad swoją matką poprzez wszczynanie awantur w miejscu zamieszkania, wyzwanie jej słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe, zakłócanie spoczynku nocnego, bezustanne niepojenie. Ponadto groził starszej kobiecie uszkodzeniem ciała i spaleniem domu, a groźby te wzbudziły w pokrzywdzonej obawę, że zostaną spełnione. Policjanci zatrzymali 56-latka i wdrożyli procedurę „Niebieskie Karty”.
Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na skierowanie przez Policję i Prokuraturę wniosku o tymczasowe aresztowanie do Sądu Rejonowego w Nidzicy, który 07.05.2025 r. zastosował wobec 56-latka wnioskowany środek zapobiegawczy na okres 3 miesięcy. Niebawem mieszkaniec gminy Janowo odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa. Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.
Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (http://www.niebieskalinia.info/), które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.