10 listopad 2022

Jak ciemne mogą być szyby pojazdu?

zdjęcie: Jak ciemne mogą być szyby pojazdu? / fot. KPP w Nidzicy
fot. KPP w Nidzicy
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie w jakim stopniu jest możliwe przyciemnianie szyb i jakie konsekwencje mogą grozić ze strony Policji w razie nieprawidłowo wykonanych modyfikacji. Pamiętajmy, przyciemnione szyby pojazdu mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie w nocy.
REKLAMA

Kierowcy decydują się na przyciemnienie szyb w pojeździe po jego zakupie aby poprawić jego wygląd. Nie biorą pod uwagę, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno ich samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajdziemy informację, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, przednia szyba pojazdu powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu.

Przednie i przednie boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 %!!!

Nie ma ograniczeń co do przyciemniania tylnych szyb pojazdu.

Konsekwencje

Jeżeli policjant stwierdzi nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i nie dopuścić go do dalszej jazdy oraz nałożyć mandat karny nawet w wysokości do 3000 zł. Tak surowa kara związana jest z ewentualnym zagrożeniem wynikającym z ograniczenia widoczności, szczególnie wieczorem lub nocą.

Dobra widoczność to nasze bezpieczeństwo!

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nidzica
-0.2°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:19
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nidzidzy

kiedy
2022-12-14 20:00
miejsce
Kino WENUS, Nidzica, Tadeusza...
wstęp biletowany